Aydın Nazillide kestane hasadı
Haber
18 Kasım 2021 - Perşembe 04:30
 
Aydın Nazillide kestane hasadı
DİĞER Haberi
Aydın Nazillide kestane hasadı

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, 1200 rakımlı Yaylapınar Mahallesinde kestane hasadı yapan kestane çırpıcıları ile birlikte kestane hasadı yaparak açıklamalarda bulundu.

D. Temel YURDAER (HÜRAYDIN GAZETESİ)- Kalitesi yüksek olan kestane 900-1000-1200 rakımlı bölgelerde yetişmektedir. Aydın bölgesi için önemli bir geçim kaynağı olan kestane için açıklama yapan Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü,"Kestanelerimizin belli miktarı kestane şekeri için Bursa’da bulunan kestane şekeri işletme ve fabrikalarına gitse de, çiğ olarak da iç piyasada da çeşitli ülkelere ihraç edilen bir ürünümüzdür" dedi. 

Türkiye’de 60 bin ton civarında üretilen kestane üretiminin 20 bin tonu bölgemizde üretilmektedir diyen İzgü, " Az da olsa kestane ağaçlarımızda kurumalar görülmektedir. Yetkililerin  vakit kaybetmeden önlem almasını istiyoruz. Bölgemizde üretilen bu kestaneler yurt dışına da ihraç ediliyor. Genellikle Avrupa ülkeleri, İtalya, İspanya, Almanya gibi Orta Doğu ülkeleri, İsrail, Ürdün, Lübnan ve Rusya gibi ülkelere gönderilmektedir" dedi.

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı